פרופ׳ ערן לביא

פרופ׳ ערן לביא

וטרינר מומחה ברפואה קלינית של חיות מחמד

הכן כלבך לחורף

אם הכלב שלך מבלה בגינה את רוב שעות היום, או אם החתול שלך נהנה מהשמש הקופחת במרפסת, החורף המגיע ישנה את השגרה. נכון שבעלי החיים שלנו מכוסים פרווה, אך רובם אינם בנויים לטמפרטורות נמוכות לתקופות ממושכות.
בכתבה זו נזכיר מס׳ דגשים לעבור את החורף בשלום:

שמירה על חום בע"ח:
הפרווה אינה מהווה בידוד מלא, בייחוד כאשר קר מאוד. בחורף, בע"ח יכולים לסבול מטמפרטורה קיצונית. בע"ח עם פרווה קצרה נוטים לסבול יותר ובייחוד בקצוות הגוף (כפות הרגליים, האף והאוזניים). בע"ח זקוקים למחסה, מזון מספק וכמות מספקת של מים לשתיה. יש לזכור שאם קר מאוד לנו, ככל הנראה גם לבע"ח. יש לדאוג כי סביבת חיית המחמד תהיה יבשה, חמימה, אטומה לגשם ורוחות. אם הכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה, יש לדאוג להם למצע מרופד שיבודד את גופם מהרצפה הקרה.

סימנים של תת-חום (היפו תרמיה):
רעד, דופק חלש,לתרגיה, אפתיה, קישיון שרירים, קשיי נשימה, חוסר תאבון, קומה ומוות.
בכל מקרה בו הנך חושד/ת כי חיית המחמד שלך סובל מתת-חום, יש ליצור קשר מיידי עם המרפאה 

גורים ובע"ח מבוגרים או חולים:
גורי חתולים וכלבים וכן בע"ח מבוגרים מאוד או חולים, רגישים יותר למכות קור ולצניחת טמפרטורת הגוף. בשל כך, יש להימנע מלהשאירם מחוץ לבית בעונת החורף.

האם להלביש את בע"ח?
למעט חיות מחמד קטנות ועדינות עם פרווה קצרה (צ'יוואווה לדוגמא) שעלולות להזדקק לביגוד מחמם, לרוב אין צורך בביגוד מחמם לחיות המחמד שלנו בחורף. יש להיזהר מתלבושות שעלולות לסכן את בעל החיים. באופן דומה, רצוי להימנע מכיסוי רגליים ו/או נעליים שמציקים לכלב ומקשים על הליכה רגילה.

פוביה/חרדה מרעמים וברקים
חלק מבעלי החיים סובלים מחרדה או מפחד עז בעת סערות המלוות ברעמים וברקים. אצל חלקם הפחד מתבטא בחיפוש מקום בטוח ואצל אחרים יתכנו חוסר שקט, התרוצצות ברחבי הבית, הרס רהיטים וקירות, רעידות ועוד. חלק מחיות המחמד יפיקו תועלת מטיפול התנהגותי אך חלקן יזדקקו לתרופות מרגיעות. יש לזכור כי בבית שבו יש כלב עם רמת חרדה גבוהה, יש להקפיד על סגירת החלונות והדלתות היטב משום שאלו עלולים לברוח במקרים בהם הפחד הינו עז.

החורף הישראלי אינו ארוך, אינו קר במיוחד ונחשב לקל יחסית ולכן ההכנות אותן יש לבצע פשוטות יחסית. יש לזכור כי הפרעושים והקרציות אינם נעלמים בחורף הישראלי שמשופע בימי שמש חמימים.   בשל כך, אין להזניח את הטיפול הרוטיני נגד פרעושים וקרציות גם בתקופת החורף.

זהירות מחתולים שתופסים מחסה תחת מכוניות- במזג אוויר קר, חתולים ימצאו מחסה היכן שיוכלו.

לעוד שאלות המעניינות או מטרידות אתכם,

לשירותכם תמיד,

פרופ' ערן לביא וצוות המרפאה 4pets
08-9763366
חפשו אותנו בפייסבוק- www.facebook.com/4petsvet

שיתוף ב facebook
Facebook

More to explorer

חיסונים לכלבים וחשיבותם

החיסונים נועדו להגן על הכלב ממחלות מידבקות נפוצות, המסכנות את בריאותם וחייהם. החיסונים גורמים לגוף בעל החיים לייצר נוגדנים, שיגנו עליהם מהמחלות.

הכנת חיית המחמד שלנו לחורף

ימים אלו הם ימים של שינויים, הטמפרטורות יורדות ומזג האוויר הופך קריר וחורפי. מי מאיתנו לא מארגן את הבית ונערך לקראת הימים

הוראות טיפול בגור חתולים חדש

חיסונים : גיל 8 שבועות, הגור צריך לעבור סדרה של שני חיסוני מרובע בהפרש של חודש ביניהם. עד סוף תקופת החיסונים לא כדאי להוציא